Karabinek M1 powstał z myślą o żołnierzach formacji technicznych i tyłowych. Broń miała być praktyczniejsza od pistoletu i nadająca do użycia w warunkach bojowych. Prototyp został opracowany w firmie Winchester i pokonał 9 konkurentów w konkursie ogłoszonym przez Departament Uzbrojenia. Karabinek został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia 27.10.1941 roku i był pierwszym na świecie karabinkiem na nabój pośredni, bedącym na uzbrojeniu armii. Okazał się doskonałą bronią, był lekki prosty i niezawodny. W trakcie produkcji uległ kilku modyfikacjom. Najbardziej widoczne zmiany, to regulowane przyrządy celownicze i mocowanie do bagnetu w wersjach późnowojennych. Zmianie na praktyczniejszy uległ też bezpiecznik.

Broń stworzona dla jednostek tyłowych, okazała się na tyle poręczna i skuteczna, że upominać się o nią zaczęły oddziały frontowe. Jako pierwsi, zalety nowej broni docenili spadochroniarze. Potrzebowali bowiem małej i poręcznej broni, z którą możnaby wykonać skok na spadochronie. Karabinek M1 w standardowej wersji, wszedł na uzbrojenie piechoty szybowcowej i obsługi broni zespołowych, jednak była to nadal broń zbyt duża dla skoczka. Aby zaspokoić zapotrzebowanie jednostek spadochronowych, opracowany został karabinek M1A1. Produkcję rozpoczęto w 1942 roku. Charakteryzował się składaną kolbą z ruchomą stopką i chwytem pistoletowym. Całość nie była zbyt stabilna, jednak mimo tego okazała się udana. Wyprodukowano ponad 140 tysięcy sztuk tej odmiany, wobec ponad 6 milionów sztuk wersji klasycznej. Broń była produkowana i modernizowana jeszcze przez wiele lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

Dane Techniczne:
  • Kaliber – 0,30 cala (7,62 mm),
  • Nabój – 7,62mm x 33,
  • Długość – M1: 905 mm / M1A1: 906mm (z kolba złożoną: 649 mm),
  • Długość lufy – 458 mm,
  • Ciężar – M1: 2,36 kg / M1A1: 2,53 kg,
  • Zasilanie – magazynek pudełkowy na 15 naboi.
Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1
Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1
Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1 Carbine, Cal.30, M1A1
Repliki:

1. Doskonała replika ASG firmy Maruschin. Jest to późno-wojenna wersja karabinka z drewnianą kolbą. Daje wrażenie posiadania prawdziwej broni, można ją przeładować, oddać całkiem głośny strzał i trafić 8mm kulką w cel z odległości 20 m. Wadą jest wysoka cena – ponad 1400zł, awaryjne zasilanie gazowe i odmienna od oryginału konstrukcja szkieletu (utrudnia to adaptację do wersji M1A1)

2. Zakup deko w cenie ok. 2000 zł – wymaga jednak czasochłonnej i kosztownej rejestracji na policji.

3. Można szukać odlewu aluminiowego. Były one parę lat temu wykonywane, dla potrzeb użytkowników jeepów Ostatnio odlewy można nabyć w cenie 150 zł + koszt kolby i elementów metalowych. Sporadycznie na Allegro pojawiają się solidnie wykonane odlewy ciśnieniowe tej broni w cenie ok. 600 PLN lub 1000 z kolba stałą. Posiadają one elementy ruchome.

Aby stać się posiadaczem wersji M1A1 trzeba zdobyć replikę kolby z łożem za ok. 150 Euro i dopasować do niej posiadany karabinek M1. Najwięcej pracy jest w przypadku repliki Maruschin’a – wymagane jest przerobienie i skrócenie szkieletu. Po ostatnich modyfikacjach karabinki poddane takiej przeróbce funkcjonują prawidłowo! Odradzam zakup repliki M2 – niestety jest niewymienna magazynkami i podzespołami z M1 i jako taka do drugowojennej rekonstrukcji się nie nadaje.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Close