Używany przez armię Stanów Zjednoczonych pistolet maszynowy Thompsona, mimo wielu modyfikacji był ciągle bronią kosztowną i skomplikowaną. Potrzeba pilnego wyposażenia dużej ilości żołnierzy w tanią i łatwą w produkcji broń, doprowadziła do powstania pistoletu maszynowego M3. Działał on na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Nową broń opracowano w koncernie General Motors. Inspiracją dla niej były natomiast: Sten i MP40. Pistolet powstał w oparciu o technologię głebokiego tłoczenia i spawania blach. Przyjęty do uzbrojenia w 1942 roku, zdobył sobie przydomek Grease Gun, czyli smarownica, z racji wyglądu zbliżonego do tego urządzenia. Mimo łatwej produkcji, nie zdobył jednak takiego uznania wśród żołnierzy jak Thompson. W 1944 roku broń poddano modyfikacji, eliminując kłopotliwy w działniu mechanizm korbowy, służący do przeładowania broni. W modelu M3A1, czynność tą wykonywano palcem (!) bezpośrednio cofając zamek poprzez klapkę na zawiasie, służącą też jako wyrzutnik łusek. Wyprodukowano ok. 650 tyś. sztuk tej broni.

Dane Techniczne:
  • Kaliber – 0,45 cala (11,43 mm),
  • Ciężar – 3,7 kg,
  • Długość – 579 mm,
  • Długość z kolbą rozłożoną- 757 mm,
  • Długość lufy – 203 mm,
  • Zasilanie – magazynek pudełkowy na 30 naboi,
  • Przyrządy celownicze – stała nastawa.
Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun)
Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun) Submachine Gun, Cal.45, M3 (Grease Gun)
Repliki:

Do niedawna, jedyną możliwością nabycia repliki M3 Grease Gun było poszukanie używanego egzemplarza ASG firmy Hudson, zasilanego gazem i prawie całkowicie wykonanego z ABS-u. Był to produkt bardzo awaryjny i dość tandetnie wykonany. Można też oczywiście sprowadzić z Dalekiego Wschodu zmodernizowany model tej broni. Wymaga to jednak sporo wysiłku, chociaż koszty mogą pozytywnie zaskoczyć. Od niedawna, na Allegro można nabyć za symboliczne 44 zł wykonaną z ABS- u wytłoczkę, imitującą tę ciekawą broń. Co prawda jakość jest bardzo niska, jednak po wielu zabiegach waloryzacyjnych może być to najtańsza dostępna replika broni, używanej przez armię Stanów Zjednoczonych w czasie II Wojny Światowej. Grease gun’a można czasem upolować w SPEC SHOP‘ie za ok. 650 zł. To ASG firmy Hudson.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Close